Vida perra - články /articles 2009/2010


Oficiální ocenění pro chovatele psů - u nás a jinde
(Lenka Veverková, 2010)


Úspěšní vystavovatelé si odnášejí z výstav hezké trofeje jako poháry, plakety či kokardy. Trofeje za úspěšné umístění jsou zasloužené.   Ale co chovatelé těchto úspěšných psíků ? Kromě jejich vlastního dobrého pocitu (kdo by nebyl potěšen vidět vlastní odchov na předních místech) jejich práce oficiálně u nás oceněna vlastně není.

A jak je to s oceněním chovatelů v zahraničí ? Nechme se inspirovat. Chtěla bych tímto poděkovat všem chovatelům ze zahraničí za jejich informace.

Francie
Ve Francii mají soutěž zvanou TOP DOG. Tato soutěž probíhá u všech plemen . Výsledky jsou publikovány každý měsíc v jednom z Časopisů o psech, finální výsledky se uveřejňují v Lednu, případně v Únoru následujícího roku.
Aby jste se mohli účastnit,  musíte do soutěže přihlásit  nejméně dva vaše odchovy (na majiteli nezáleží, musí to být prostě Váš odchov) . Každý získaný CAC a CACIB těchto přihlášených psíků se počítá. Více bodů obdržíte, pakliže Váš odchov získá CAC na výstavě "Nationale d'Elevage“ (Národní Speciální výstava plemene) nebo na Šampionátu všech plemen Francie.
Pravidla „za každý CAC a CACIB body“ byla nastavena korektně a s dobrým úmyslem. Bohužel,  tak jako každá soutěž sebou nese klady i zápory, tak i v této soutěži spíše vítězí chovatelé kvantitativní (čím více psů ze svého odchovu přihlásím, tím větší mám šanci) nad chovateli s menším počtem byť i kvalitnějších jedinců. Počet bodů je rozhodující.

Švédsko
Také Švédsko má oficiální seznam těch nejlepších chovatelů.   Počítá se vítězství chovatelské skupiny (na rozdíl od nás jsou soutěže chovatelská skupina v zahraničí velice ceněné)  a úspěch jednotlivých psů . Počítají se výsledky jen pěti nejlepších psů . To proto aby se zabránilo vítězství jen díky vysokému počtu přihlášených  psů . Body jsou počítány dle kvality výstavy, větší výstava = více bodů než malá regionální akce.  Vítězství v soutěži chovatelská skupina je bodováno více, pakliže porazíte další chovatelské skupiny. Titul Nejlepšího chovatele je prestižní záležitost.

Finsko

Velice obdobná praxe jako ve Švédsku. Zvlášť se uděluje titul nejlepší chovatel pro čivavy dlouhosrsté a pro krátkosrsté. Body všem sčítá a výsledky zveřejňuje členka místního klubu.
Také zde je titul Nejlepšího chovatele vysoce ceněn.

Austrálie
Zde nic oficiálního jako „top chovatel“ není.  Chovatelé mohou být oceněni titulem „chovatel nejlepšího vystavujícího se psa“ na Speciálních výstavách plemene.
Každý účastník výstavy může být neformálním sponzorem a pro chovatele vítěze zakoupit šerpu či pohár.  Jedna z rozhodčích (a funkcionář klubu) takto už několik let zajišťuje  na Speciální výstavě šerpu i pohár, protože ví, že chovatelská práce by měla být oceněna.


 
Design used from Free Templates