Vida perra - články /articles 2009/2010


Jak je to s titulem Šampiona u nás a v jiných velmocích čivav
(Lenka Veverková, 2009)


Mysleli jste si, že je vysoce náročné u nás získat titul šampiona krásy ČR?
Máte pravdu, učitě je. Jinde to ale je možná ještě daleko, daleko obtížnější. Srovnejte, jak to je v jiných zemích a úsudek si udělejte sami.Pro ilustraci se podívejte i na fota místních šampionů (tímto děkuji jejich chovatelům a majitelům za souhlas daná fota zveřejnit).

ČESKÁ REPUBLIKA

- 4x CAC (nejméně 2x z Mezinárodní výstavy)
- nejméně od dvou rozhodčích
- nejméně ve dvou výstavních sezónách.

V rámci tzv. reciproční dohody platí, že pro psy v majetku členů smluvních partnerů u plemen, která nemají získání titulu Interšampion podmíněno zkouškou z výkonu (to jsou naše čivavy) bude postačovat pro získání titulu Český šampion obdržení jednoho čekatelství CAC, a to za podmínky, že tento pes je již šampionem krásy země smluvního partnera. Totéž platí pro naše psy. Tedy, pakliže je vaše čivava již držitelem titulu šampiona krásy ČR a získáte jeden CC/CAC ve smluvních zemích, jste šampionem dané země.Totéž pro titul junioršampiona, pro psy v majetku členů smluvních partnerů bude postačovat pro získání titulu Český junioršampion obdržení jednoho čekatelství CAJC, a to za podmínky, že tento pes je již Junioršampionem země smluvního partnera.Podmínkou pro získání titulů je, že čekatelství CAC (CAJC) nebude psovi / feně uděleno rozhodčím ze země, z které pes / fena pochází.

Seznam států, kde reciproční dohoda platí :
Dánsko
Estonsko
Finsko
Kypr
Litva
Lotyšsko
Norsko
Rusko
Švédsko
____________________________________________________________________________
ITÁLIE:


Pro titul Italského šampiona je nutné získat 6 x CC - champion´s certificate (náš CAC)
- 2x CC z Mezinárodní výstavy
- 2x CC z Národní výstavy
- 2x CC ze Speciální výstavy (pouze 6 Spec.výstav za rok).
Kvalita italských čivav je závratná, stejně jako jejich počty. Každý titul šampiona je tedy vysoce zasloužen.Italští zástupci (tituly ponechány v původním znění dle zemí, CH znamená titul šampion, INT titul mezinárodní šampion, Grand CH je titul grandšampion):
MM DK & S & FIN & N & RKF & RUS & RFCC & ROLS & Russian Club & Russian Grand CH, BOG placer, BOG & BIS placer

MISTY MEADOWS DANCE TO WIN

CHS Misty Meadows, Itálie

INT & IT & RSM & GB & HR & PL& SWISS CH & IT J CH, BIS, Světový vítěz mladých Amsterdam 2005, Evropský vítěz 2007, Světový vítěz Bratislava 2009

MISTY MEADOW'S DONALD DUCK

CHS Misty Meadows, Itálie
MM

______________________________________________________________________________________

FRANCIE:


Potřebujete 3x CAC :

- 1 CAC na Mezinárodní výstavě (CACIB) - snadné
- 1 CAC na Speciální výstavě plemene - méně snadné (7, 8 podobných výstav za rok, 120+ čivav )
- 1 CAC na jedné z největších výstav (Francouzský šampionát - jednou za rok), nebo na Národní Klubové výstavě plemene (také jednou za rok) - velmi těžké, více než 200 čivav .
Z tohoto důvodu každý rok přibudou pouze 2 Francouzští šampioni.
_______________________________________________________________________________________

NIZOZEMÍ
:

- 4x CAC pro šampiona od dvou různých rozhodčích. Poslední CAC musí pes získat do 27 měsíců.
4x res.CAC se dá uplatnit jako plný 1xCAC.
_______________________________________________________________________________________

SLOVINSKO:

- 4x CAC od 4 různých rozhodčích, rozdíl mezi prvním a posledním CAC musí být minimálně 366 dní. Nejméně 2xCAC musí být z Mezinárodní výstavy.
_______________________________________________________________________________________

VELKÁ BRITÁNIE
:

aneb nejvíce zasloužený titul vůbec.

3xCC od 3 různých rozhodčích. Jeden CC ve věku starším 12 měsíců. Není třída šampionů, po třídě mladých je pes hlášen do té třídy, kam náleží na základě svých vítězství.
Na základě vítězství ve své třídě třídě jde pes bojovat v celkové konkurenci o jedno jediné CC (pes a fena) za celou výstavu. Tedy pouze 2xCC (jeden pro nejlepšího psa a druhý pro nejlepší fenu) na jedné výstavě.

Ve Velké Británii se pořádá 28 výstav pro dlouhosrsté a 22 výstav pro krátkosrsté čivavy za rok. Může být o jednu speciální výstavu více.

A reálný příklad :

V roce 2002 dlouhosrstá fenka Bramerita Naughty But Nice získala 21 z celkových 29 CC, v roce 2004 získala dalších 20 CC. V období mezi 2001 a 2003 tímto jen 3 dlouhosrsté fenky splnily titul šampiona ve Velké Británii. Proti takové fence to bylo velice těžké.

V roce 1989 krátkosrstý pes Ballybroke Miles Better vyhrál 24 CC a pouze dalších 5 psíků získalo CC tento rok. Minulý rok jiný pes získal 13 z celkových 28 CC .Dokážete si jistě z těchto závratných čísel CC x počet výstav představit, jak je vysoce obtížné získat šampiona ve Velké Británii. Pro CC musíte porazit i tyto top psy - a to je velmi, velmi obtížné. Drtivá většina chovatelů z celého světa se shoduje, že titul šampiona Velké Británie je tedy ten nejtěžší a nejprestižnější. O absolutně dech beroucí kvalitě čivav nemluvě.

Pokud bydlíte v Severním Irsku, jste členem dvou klubů (Velká Británie a Irsko). V Irsku je systém odlišný, pro titul šampiona potřebujete 7 Zelených hvězd (GS) od 7 různých rozhodčích. Pro poslední Zelenou hvězdu musí být pes starší 15 měsíců.

Příklady psů z Velké Británie a Irska:
KK IR/INT CH KEENAUGHTS SINCERE SINEAD

CHS Keenaughts, Severní Irsko

UK/IR/AM/INT CH EMERALD LORD OF THE DANCE AT KEENAUGHTS SH CM

Nejlepší dlouhosrstá čivava ve Velké Británii za rok 2007
CHS Keenaughts, Severní Irsko
KK

______________________________________________________________________________________

SKANDINÁVIE:

Obvykle 60-80 psíků na mezinárodních výstavách. CC se zadává pouze nejlepšímu psovi a feně, není tedy v každé třídě jako v ČR. Obdobný systém jako ve Velké Británii, pouze 2xCC za výstavu.

FINSKO:

- 3x CC od 3 různých rozhodčích. První CC od 9 měsíců věku, poslední CC musí pes získat nejpozději po 2 letech + 1 den věku. O tom, jaká je kvalita Finských čivav není třeba polemizovat. Preferuje se dokonalá hlava, tělo, excelentní pohyb a předvedení se.
Poslední Evropský vítěz, krátkosrstý pes je odchován ve Finsku.
_______________________________________________________________________________________

ŠVÉDSKO, NORSKO

Náročnost je výšena tím, že nemůžete psa pro CC přihlásit do třídy šampionů - pro CC musí jít do třídy otevřené a utkat se se všemi soupeři následovně. Kvalita čivav je vysoká.
Ve všech Skandinávských zemích naleznete v rodokmenech místních šampionů buď šampiony z Itálie či Velké Británie.
Příklady nejlepšího krátkosrstého a dlouhosrstého zástupce čivav za rok 2008 ve Švédsku.

Sib S DK CH FINW-07 KBHW-08, Evropský vítěz 2008

ZZMAN'S TESTAROSSA
Nejlepší krátkosrstá čivava ve Švédsku za rok 2008
CHS Small is Beautiful, Švédsko

INT S N DK FIN CH FINW-06 NORDW-07

SMALL IS BEAUTIFUL'S ME MYSELF N I
Nejlepší dlouhosrstá čivava ve Švédsku za rok 2008
CHS Small is Beautiful, Švédsko
Sib

______________________________________________________________________________________

Zámoří:

AUSTRÁLIE:

V Austrálii potřebujete 100 bodů na titul šampiona. Můžete sbírat body postupně, ale musíte získat 25 bodů poté, co Váš pes dosáhne věku 12 měsíců. Na všech výstavách musíte být nejlepší pes/fena (dlouhosrstí nebo krátkosrstí) pro minimální počet startovacích 6 bodů, každý další pes, kterého porazíte pro Vás znamená další jeden jediný bod. Jak vidíte, v Austrálii jsou tituly těžce zasloužené.

_______________________________________________________________________________________

USA

Taktéž bodový systém. 15 bodů na šampiona. Pouze jeden pes a jedna fena mohou na výstavě získat body - vítězové. Každý pes, kterého porazíte pro Vás znamená dodatečný jeden bod.V případě, že na výstavě je pouze Váš pes vítězství obdržíte. Ale už ne body, protože jste nikoho neporazili. Čím více psů na výstavě za Vámi, tím více bodů. Bodovací systém je natolik komplikovaný, že i místní chovatelé jej znovu a znovu studují. Příklad úspěšného psíka z USA:
Nikky STARSEN GEEZ SHE'S GRAND!

CHS Starsen chihuahuas, USA

 

 
Design used from Free Templates